کارجو
No Picture
راهکارهای مفید جهت مدیریت استرس های پیشرو در مصاحبه شغلی
9 نظر کاربران 26 اسفند 1399 8 دقیقه زمان مطالعه

دکتر تامر چانسکی نویسنده‌ی کتاب خودت را از شر استرس خلاص کن، می‌گوید: وقتی شما در شرایطی با استرس بالا مثل مصاحبه کاری هستید، ذهن شما توانایی تشخیش این موقعیت را نخواهد داشت و کمکی به حفظ آرامش و خونسردی شما نمی کند.

۱.   سعی کنید از هر لحاظ آماده باشید

درباره‌ی شرکت، محصولات و خدماتی که عرضه می‌کنند، فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند، فرهنگ سازمانی، اهداف و رقبای آن تحقیق کنید. تلاش کنید درباره‌ی فردی که قصد مصاحبه با شما را دارد اطلاعاتی را کسب نمایید. دانش و اطلاعات، شما را قدرتمند‌تر می‌کند. هرچه بیشتر درباره‌ی سازمان و جزییات فعالیت‌ها و کارکنانش بدانید در هنگام پاسخ‌گویی به سؤالات مصاحبه کننده احساس اطمینان و راحتی بیشتری خواهید داشت.

سؤالات مصاحبه کننده را پیش‌بینی و آنها را با صدای بلند برای خود یا دوستان و خانواده تمرین کنید و از آنها بخواهید به شما بازخورد بدهند. سعی کنید شما هم سؤالاتی را آماده کنید تا از مصاحبه‌کننده بپرسید،سئوالاتی نظیر فعالیت های شرکت، تعداد پرسنل، اهداف میان مدت و بلند مدت، حتما سه تا پنج نکته‌ی اصلی درباره‌ی خودتان را بنویسید تا قبل از پایان مصاحبه بگویید. علاوه بر دانش و تخصص، هماهنگی با فرهنگ سازمانی شرکت نیز مهم است. بنابراین برای پرسش‌هایی حول محور مأموریت و چشم‌انداز سازمان و نقش خودتان در کمک به تحقق اهداف شرکت، آماده باشید. شما نباید بدون تمرین و آمادگی به مصاحبه شغلی بروید.

۲.   برای هر قسمت از مصاحبه برنامه‌ریزی کنید

هرچه آمادگی بیشتری برای مصاحبه داشته باشید، می‌توانید جلوتر از زمان پیش بروید. تا دقیقه‌های آخر برای تهیه‌ی کپی از مدارک و رزومه‌تان صبر نکنید. روز قبل از مصاحبه لباس‌های خود را آماده کنید، مسیر رفت و شدت ترافیک محل مصاحبه را بررسی کنید. هیچ شرایطی به اندازه‌ دیر رسیدن به محل مصاحبه اضطراب را تشدید نمی‌کند پس سعی کنید ۱۵ دقیقه قبل از زمان مصاحبه در محل حاضر باشید و حتما شب قبل از مصاحبه به اندازه‌ی کافی بخوابید.

3.   برخی عوامل غیر قابل پیش بینی را نادیده بگیرید

قبل از انجام مصاحبه عواملی زیادی وجود دارد تا به شما استرس وارد کند پس تا جایی که ممکن است آنها را نادیده بگیرید. برای مثال اگر از نحوه‌ی لباس پوشیدن در زمان مصاحبه آگاهی ندارید، با یک تماس به بخش منابع انسانی شرکت مورد نظرتان و پرسش راجع به نحوه‌ی پوشش اطمینان حاصل کنید.

4.   به مصاحبه به عنوان یک گفت‌و‌گوی ساده نگاه کنید

اگر مصاحبه کاری برای شما سخت است، به آن به عنوان یک گفت‌و‌گو و نه یک مصاحبه شغلی بنگرید. یک گفت‌و‌گوی ساده بین دو نفر که سعی دارند یکدیگر را بهتر بشناسند و به این نتیجه برسند که آیا برای کار کردن با یکدیگر مناسب هستند یا خیر. این نکته را در ذهن داشته باشید که مصاحبه‌کننده هم ممکن است استرس داشته باشد و با لبخند وارد شدنِ شما احساس آسودگی را بین طرفین ایجاد می‌کند.

5  مثبت فکر کنید و با اعتماد به نفس به مصاحبه بروید

قبل از انجام مصاحبه، تصور کنید که در حال پاسخ به سؤالات هستید، طوریکه با جواب‌های واضح و با دانش و شناخت خود راجع به شرکت، مصاحبه‌کننده را تحت تأثیر قرار داده‌اید. اگر دست شما می‌لرزد سعی کنید آن را از دید مصاحبه‌کننده پنهان کنید یا اگر صدای شما می‌لرزد با کشیدن چند نفس عمیق به آرامش خود کمک کنید و همیشه یک لبخند طبیعی را بر روی لب‌های خود حفظ کنید. حتما با وجود دلیل خاصی شما به مصاحبه دعوت شده‌اید. یک نفر در شرکت تحت تأثیر رزومه‌تان قرار گرفته و به این موضوع که ممکن است شما برای شرکت مناسب باشید، فکر کرده است. همیشه توانایی‌ها، مهارت‌ها، موفقیت‌هایتان و اینکه چرا بهترین فرد برای این شغل هستید را به خود یادآوری کنید.

6.   به فرد مصاحبه‌کننده به عنوان دوست نگاه کنید، نه دشمن

فردی که با شما مصاحبه می کند در حال حاضر دوست شما محسوب نمی‌شود، ولی اینکه او را به عنوان دشمن خود در نظر بگیرید باعث افزایش استرس می‌شود. مصاحبه‌کننده قصد دارد شما را بیشتر بشناسد، بنابراین به او به عنوان یک انسان نگاه کنید و نه دشمنی که قرار است حتما شما را رد کند. با فکر کردن به این نکته که آنها به مهارت‌ها و توانایی‌های شما در انجام کارهای شرکت نیاز دارند آرامش را در وجود خود ایجاد کنید.

7  صاف نشسته و آرامش خود را حفظ کنید

با صاف کردن شانه‌های خود سعی کنید در وضعیت بهتری قرار بگیرید. به علاوه اگر قوز نکنید و صاف بنشینید، صدای طبیعی و رساتری را از خود به گوش طرف مقابل می‌رسانید. حتی اگر از درون آشفته و بی‌قرار هستید سعی کنید ظاهری با اعتماد به نفس بالا از خود نشان بدهید.

8.   خود را در حالت عادی و طبیعی نشان بدهید

در همه‌ی افراد درجات متفاوتی از استرس و اضطراب وجود دارد، تنها کاری که باید انجام بدهید این است که میزان استرس را در خود کاهش و خودتان را فردی طبیعی و با سطح استرس نرمال نشان دهید.

9.   بر نقاط قوت و نهداف خود تمرکز کنید

هیچ‌ چیز مثل داشتن هدف مشخص، ترس و استرس را از بین نمی‌برد. همچنین بر نقاط قوتی که قصد انتقال آنها به مصاحبه‌کننده را دارید، متمرکز شوید. برای خواندنِ ذهنِ مصاحبه‌کننده و اینکه در حال فکر کردن به چه چیزی راجع به شماست، تلاش نکنید و فقط بر روی پاسخ‌های مطمئن و قوی خود تمرکز کنید.

10.   نفس عمیق بکشید، با ایمکار زمان را به نفع خود نگه می دارید

در مواقع استرس فرد نفس های سریع می کشد، یک دم و بازدم کامل و عمیق، مقدار اکسیژن بیشتری را وارد خون می‌کند و یک آرام ‌بخش طبیعی است و به بهتر فکر کردن نیز کمک می‌کند.

اگر سؤالی از شما پرسیده شد که جوابش را نمی‌دانستید، کمی زمان را نگه دارید، افکارتان را منظم کنید و به جواب احتمالی درست فکر کنید اگر لازم است یادداشت‌های کوتاهی از افکار خود بردارید و سپس پاسخ دهید.

11.   این حقیقت را بپذیرید که در طول مصاحبه اشتباهات نیز رخ می‌دهند

مصاحبه کنندگان به دنبال افراد عالی و بی‌نقص نیستند بلکه به دنبال افرادی با انعطاف‌پذیری بالا هستند. ایده‌آل‌گرایی کمک می‌کند تا عملکرد بهتری داشته باشید و به کارفرمای آینده‌تان نشان دهید که شما بهترین گزینه هستید.

12.   یادتان باشد، فرصت های شغلی دیگری هم وجود دارد

برای انجام مصاحبه شغلی فشار زیادی به خود وارد نکنید. اگر این تنها شغل و مصاحبه‌‌ی موجود برای شماست، داشتن استرس زیاد تا حدی قابل قبول است. اما فقط به این نکته فکر کنید که اگر به هر دلیلی در مصاحبه قبول نشدید حتما شغل دیگری برایتان وجود دارد.

 

منبع: Forbes.com

 

 


مطاب مرتبط
پیش از قبول یک پیشنهاد شغلی، سئوالات زیر را از خود بپرسید
1 نظر کاربران 26 اسفند 1399 4 دقیقه زمان مطالعه
بکارگیری زبان بدن در مصاحبه‌ شغلی چه اهمیتی دارد؟
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 8 دقیقه زمان مطالعه
مواردی که نباید در مصاحبه کاری بگویید
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 4 دقیقه زمان مطالعه
هفت راهکار هوشمندانه برای مدیریت فضای مصاحبه
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 5 دقیقه زمان مطالعه
ثبت نظرات


آخرین مطالب بارگذاری شده در مجله خبری میزکار

پیش از قبول یک پیشنهاد شغلی، سئوالات زیر را از خود بپرسید
1 نظر کاربران 26 اسفند 1399 4 دقیقه زمان مطالعه
بکارگیری زبان بدن در مصاحبه‌ شغلی چه اهمیتی دارد؟
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 8 دقیقه زمان مطالعه
مواردی که نباید در مصاحبه کاری بگویید
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 4 دقیقه زمان مطالعه
هفت راهکار هوشمندانه برای مدیریت فضای مصاحبه
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 5 دقیقه زمان مطالعه

mode_edit