کارجو
No Picture
بکارگیری زبان بدن در مصاحبه‌ شغلی چه اهمیتی دارد؟
9 نظر کاربران 26 اسفند 1399 8 دقیقه زمان مطالعه

مشخص است تسلط بر مهارت‌های کلامی لازمه‌ی پیروزی در مصاحبه‌های شغلی است. اما خیلی از افرادی که قدرت بیان خوبی دارند و حتی با رزومه قدرتمند دعوت به مصاحبه می‌شوند، باز هم در مصاحبه قبول نمی شوند، احتمالا این دسته از جویندگان کار فراموش کرده اند مهارت‌های غیرکلامی مانند زبان بدن به اندازه‌ی مهارت‌های کلامی و تجارب کاری مورد توجه کارفرما قرار می‌گیرند. این افراد اگرچه بلدند در تعریف از قابلیت‌های‌شان ساعت‌ها سخنوری کنند، اما هنوز یاد نگرفته‌اند حرکات بدن‌شان را با کلامی که از دهان‌شان خارج می‌شود هماهنگ کنند.

در این مقاله توجه شما را به نکات زیر که باید در مصاحبه کاری به آن دقت نمایید جلب می کنیم:

1. صاف نشسته و به صندلی تکیه دهید، گردن خود را نیز صاف نگه دارید

از خم شدن به سمت جلو به شکلی که قفسه‌ی سینه و شکم جمع شود بپرهیزید. حتما صاف بنشینید. بیاد داشته باشید در طول مصاحبه قرص و محکم به صندلی تکیه دهید. این طرز نشستن نشان‌دهنده‌ی حس اطمینان و اعتماد بنفس است، یادتان باشد در صاف و محکم نشستن اغراق نکنید.

وقتی وارد مکالمه شدید و احساس کردید بحث داغ شده است، خیلی کم به سمت جلو متمایل شوید، اما شانه‌های‌تان را پایین نیندازید.

2. در چشمان کارفرما یا مصاحبه کننده خیره نشوید

اینکه بتوانید مستقیم به چشم‌های کارفرما نگاه کنید نشانه‌ی اعتماد بنفس و اطمینان شماست، اما در نظر داشته باشید این نگاه کردن تبدیل به زل زدن نشود. نگاه کردن طولانی به چشم‌ها ممکن است به عنوان یک رفتار گستاخانه تعبیر شود.

حرکات چشم رو به بالا نشانه‌ی عدم صداقت و اعتماد به نفس پایین است. برای اینکه با اعتماد به نفس و روراست به نظر برسید، مستقیم به چشم‌های کارفرما یا مصاحبه کننده نگاه کنید، حواس‌تان باشد در کل صورت طرف مقابل‌ چشم بچرخانید و هر چند ثانیه به بینی و لب‌های مصاحبه‌کننده نیز نگاه کنید.

3. در حین صحبت از حرکات دست‌ها استفاده کنید

پنهان کردن دست‌ها حاکی از بی‌اعتمادی است. به جای اینکه خشک و بی‌حرکت بنشینید و دست‌ها را زیر میز یا داخل جیب‌تان قرار دهید، حین صحبت از حرکات دست‌ها برای انتقال مطلب‌تان استفاده کنید. این رفتار سبب برانگیختگی احساسات مثبت در ناحیه‌ی لیمبیک مغز می‌شود و کارفرما یا مصاحبه کننده احساس راحتی بیشتری با شما می کند. این در حالی است که دست به سینه نشستن نتیجه‌ی معکوس دارد و در طرف مقابل حالت تدافعی ایجاد می‌کند. بیاد داشته باشید اشاره کردن با نوک انگشت ممکن است توهین‌آمیز تلقی شود.

4. با کف دست های باز صحبت کنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در حرکات دست‌ها باید به آن توجه داشت مشت نکردن آن هاست. پیدا بودن کف دست‌ نشان دهنده صداقت و تعهد است. سعی کنید حین صحبت از حرکاتی استفاده کنید که کف دست‌ها باز و رو به بالا باشد. پیدا بودن کف دست به نشانه‌ی صداقت و روراستی دقیقا همان چیزی است که در فلسفه‌ی دست دادن به آن اشاره شده است. و اما یک نکته‌ی اساسی در مورد دست دادن:

خیلی سفت یا خیلی شُل دست ندهید. قبل از مصاحبه تمرین کنید تا فشار دست‌تان موقع دست دادن با کارفرما متعادل باشد. در ضمن، کف دست‌تان را اندکی رو به بالا بگیرید، طوری که وقتی با طرف مقابل دست دادید، دست خودتان زیر دست او قرار بگیرد. این طرز دست دادن نشان می‌دهد برای جایگاه طرف مقابل احترام قائلید. یادتان باشد وقتی دست‌تان در دست کارفرماست، هرگز دست دیگرتان را روی دستش قرار ندهید، چرا که این حرکت نشانه‌ی تسلط و برتری است و ممکن است تهدیدآمیز تعبیر شود.

5. کف هر دوی پای خود را روی زمین قرار دهید

از قرار دان یک پا روی پای دیگر، آن هم از ناحیه‌ی زانو، اجتناب کنید، به ویژه خانم‌ها. در عوض، پاها را از ناحیه‌ی مچ روی هم قرار داده تا وقتی خواستید جای پاها را عوض کنید، تغییر حالت‌تان خیلی زیاد به چشم نیاید.

بهترین حالت نشستن در مصاحبه‌های شغلی این است که کف هر دو پا را روی زمین قرار دهید. برای این طرز نشستن دلیل علمی وجود دارد. قرارگرفتن کف هر دو پا روی زمین موجب تقویت ارتباط بین نواحی لیمبیک و نِئوکورتِکس مغز می‌شود، یعنی در مواجهه با سئوالات سخت و پیچیده راحت‌تر می‌توانید از تفکر خلاق به تفکر منطقی یا برعکس گریز بزنید.

چنانچه مصاحبه‌ی تلفنی انجام می‌دهید، توصیه شده است هنگام صحبت کردن با تلفن قدم بزنید. راه رفتن کمک‌تان می‌کند نیمکره‌‌های مغزتان بهتر با یکدیگر هماهنگ شوند و بتوانید جواب‌های هوشمندانه‌تری بدهید.

6. درست و منظم راه بروید

هنگام ورود به محل مصاحبه، بهترین فرصت است که از زبان بدن‌تان به منظور ترغیب کارفرما کمک بگیرید. گفته می‌شود در همان ۱۰ ثانیه‌ی اولی که مقابل کارفرما حضور پیدا می‌کنید، سرنوشت‌تان تعیین می‌شود. برای بهتر بنظر آمدن، شانه ها را به سمت عقب و سرتان را صاف بالا بگیرید. قدم‌های‌تان را طوری تنظیم کنید که طول هر گام چیزی حدود ۶۰ سانتیمتر باشد. هنگام حرکت به طرف کارفرما یا مصاحبه کننده با وی ارتباط چشمی برقرار کنید.

7. نفس عمیق کشیده و در هنگام بازدم شروع به صحبت کنید

بمنظور کاهش اضطراب، نفس عمیق بکشید. تلاش کنید نفس کشیدن‌تان را طوری تنظیم کنید که در هنگام بازدم، یعنی موقع بیرون دادن هوا، شروع به صحبت کنید. تنفس دیافراگمی (نوعی تنفس عمیق که در آن شکم بیش از قفسه‌ی سینه منبسط می‌شود) را تمرین کنید، پیش از شروع مصاحبه ۱۰ مرتبه نفس عمیق بکشید. نفس کشیدن صحیح موجب کاهش ضربان قلب، تنظیم فشار خون و افت هورمون‌های استرس می‌شود.

8. لخند زدن را فراموش نکنید، گاهی اوقات سر خود را تکان دهید

بمنظور اینکه ثابت کنید به حرف‌های کارفرما یا مصاحبه کننده گوش داده و علاقه مند به صحبت های وی هستید لبخند بزنید. گاهی هم برای اینکه مشخص شود موضوع بحث را درک کرده‌اید سر تکان دهید، اما فراموش نکنید این حرکت را پشت سر هم تکرار نکنید.

9. فاصله خود با میز مصحبه را حفظ و وسایلی را که همراه دارید مدیریت کنید

اگر نمونه‌کار آورده‌اید، مشکلی ندارد اگر چند مورد آنها را روی میز مصاحبه قرار دهید، البته به شرطی که قرار باشد درباره‌ی‌شان چیزی بگویید. بقیه‌ی وسایل‌تان را که احتمالا شامل کیف دستی است، کنار پایتان روی زمین بگذارید. قرار دادن کیف روی پاها بین شما و کارفرما مانع ایجاد می‌کند. در ضمن، خیلی به میز نچسبید تا راحت‌تر بتوانید حرکات دست‌تان را به نمایش بگذارید.

10.  محترمانه خداحافظی کنید

در انتهای زمان مصاحبه، وسایل‌تان را آهسته و همراه با لبخند جمع کنید. اگر چند نفر در اتاق مصاحبه حضور دارند و به هر دلیلی نمی‌خواهید با همه‌ی آنها دست بدهید، توصیه می‌کنیم حداقل با کارفرما یا مصاحبه کننده و همچنین کارمندی که شما را به اتاق مصاحبه هدایت کرد، دست بدهید.

 

منبع: mashable.com monster.com forbes.com


مطاب مرتبط
پیش از قبول یک پیشنهاد شغلی، سئوالات زیر را از خود بپرسید
1 نظر کاربران 26 اسفند 1399 4 دقیقه زمان مطالعه
راهکارهای مفید جهت مدیریت استرس های پیشرو در مصاحبه شغلی
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 8 دقیقه زمان مطالعه
مواردی که نباید در مصاحبه کاری بگویید
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 4 دقیقه زمان مطالعه
هفت راهکار هوشمندانه برای مدیریت فضای مصاحبه
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 5 دقیقه زمان مطالعه
ثبت نظرات


آخرین مطالب بارگذاری شده در مجله خبری میزکار

پیش از قبول یک پیشنهاد شغلی، سئوالات زیر را از خود بپرسید
1 نظر کاربران 26 اسفند 1399 4 دقیقه زمان مطالعه
راهکارهای مفید جهت مدیریت استرس های پیشرو در مصاحبه شغلی
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 8 دقیقه زمان مطالعه
مواردی که نباید در مصاحبه کاری بگویید
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 4 دقیقه زمان مطالعه
هفت راهکار هوشمندانه برای مدیریت فضای مصاحبه
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 5 دقیقه زمان مطالعه

mode_edit