کارجو
No Picture
پیش از قبول یک پیشنهاد شغلی، سئوالات زیر را از خود بپرسید
9 نظر کاربران 26 اسفند 1399 4 دقیقه زمان مطالعه

 

دریافت پیشنهاد کاری خوب برای افراد اتفاقی هیجان‌انگیز است. احتمالا اگر شما هم در این موقعیت باشید، بسیار هیجان‌زده می شوید. اما پیش از هرچیز آرامش خود را حفظ کنید. اصولا هیجان زیاد به اخذ تصمیم های آنی منجر میشود. بهتر است در ابندا همه جنبه های پیشنهاد شغلی ارائه شده را بررسی نمایید. در مقاله زیر چند مورد بمنظور بررسی پیشنهاد شغلی ارائه شده پیش از پذیرفتن آن شرح داده می شود.

پس از دریافت پیشنهاد شغلی از سازمان، ۴۸ تا ۷۲ ساعت زمان بخواهید تا به‌اندازه کافی زمان داشته باشید و مطمئن شوید تصمیم درستی خواهید گرفت. موارد زیر را در مد نظر بگیرید تا بهترین تصمیم را بگیرید:

1. آیا می توانم حداقل در این موقعیت شغلی تا دو سال دیگر خود را تصور کنم؟

پذیرفتن هر موقعیت شغلی، تعهدی طولانی‌مدت است. پس، ضروریست بتوانید خود را حداقل به‌مدت یک سال در آن شغل تصور کنید. فراتر از وظیفه‌‌ای که قرار است قبول کنید، پیشنهاد می شود مسیر شغلی در آن شرکت را هم در نظر بگیرید. مطمئن شوید حداقل یک یا دو سال آینده در آنجا مشغول به کار و در این مدت به دنبال شغل جدیدی نخواهید رفت.

نکته دیگر این است که، از کاری که در شغل جدید هر ر.ز انجام خواهید داد  درک درستی داشته باشید. آیا سمت جدید به‌درستی وظیفه شما را شرح می‌دهد؟ در راستای اهداف شرکت است و هدف‌های حرفه‌ای شما را شامل می شود؟

درباره موفقیت های آینده‌ و ارزیابی هدف‌ها و نتیجه‌ها نیز به تعریفی مشخص برسید. اگر هنوز جوابی ندارید، از کارفرما بخواهید اطلاعات توضیحی راجع به شرکت را به شما بدهد تا بتوانید تمام انتظارات و مسئولیت‌های‌تان را بررسی کنید.

2. دلیل قبول این پیشنهاد چیست؟

پاسخ درست یا غلطی برای این سئوال وجود ندارد. شما باید کاری را انجام دهید که به صلاح‌تان است. این سئوال را از خود بپرسید تا مشخص شود قبول‌کردن این پیشنهاد واقعا کاری درست است یا نه؟ به این فکر کنید قبول پیشنهاد شغلی جدید چطور به پیشرفت و یا رسیدن به اهدافتان کمک می کند. همچنین مزایایی را در نظر بگیرید که با قبول این پیشنهاد به دست می آورید.

درمورد مقایسه کارکردن در رشته موردعلاقه یا کارکردن برای حقوق بیشتر بحث‌های زیادی وجود دارد. ببینید کدام‌یک از این دو مورد برای شما اهمیت بیشتری دارد.

جدا از گرفتن پیشنهاد شغلی، آیا برای تصدی این سمت اشتیاق دارید؟

3. آیا این شغل متناسب با توانایی، استعداد و روحیات شماست؟

آیا این شغل به ارتقای هدف‌های حرفه‌ای‌تان منجر خواهد شد؟ اگر نه، این شغل چه مزیتی برای شما خواهد داشت؟

حقیقت این است که، به‌جز خودتان، نمی‌توانید از هیچ‌کس انتظار داشته باشید که پاسخ این پرسش‌ها را بداند. پس، به‌اندازه کافی به اهدافتان و چگونگی تأثیر این پیشنهاد شغلی در رسیدن به آنها فکر کنید.

4. حقوق و مزایای شغل پیشنهادی به چه میزان است، آیا در مورد آن صحبت کرده ام؟

مهم نیست پیشنهادی که دریافت کرده‌اید چقدر عالی یا شما چقدر هیجان‌زده هستید، مذاکره را فراموش نکنید. مذاکره فراتر از بحث دستمزد و حقوق ماهانه است و شامل موارد بیشتری می شود مثلا: مرخصی، هزینه ایاب و ذهاب، دورکاری، ساعت کاری منعطف، هزینه آموزش یا بیمه های درمان تکمیلی ازطرف شرکت برای کارکنان‌. حقوق و مزایای هر شغل یکی از عوامل مهم آن است. به‌علاوه، هر سازمان مزایایی دارد که ویژه آن سازمان است. پس بهتر است به‌جای حدس و گمان، از مسئول مربوطه هر سئوالی در این زمینه دارید بپرسید. به این فکر کنید مهم‌ترین الویت برای شما کدام است و اول درباره آن صحبت کنید. تا زمانی که سئوالی نپرسید، نمی‌دانید چه‌چیز در انتظارتان است و بدترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد این است که به خواسته‌تان «نه» بگویند. پس ترس‌ یا خجالت را کنار بگذارید و خیلی واضح این مسائل را مطرح کنید.

حالا دوباره برگردید به حقوق پیشنهادی. از خودتان بپرسید آیا این حقوق با سمت شغلی شما هم‌خوانی دارد و برای مخارج زندگی‌تان کافی است؟ اگر نه، آیا می‌توانید برای افزایش آن مذاکره کنید؟

5. در صورتیکه این پیشنهاد شغلی را نپذیرم، چه اتفاقی رخ خواهد داد ؟

در برخی موارد بهترین روش در تصمیم‌گیری، درپیش‌گرفتن روش وکیل‌مدافع شیطان است. به این مسئله فکر کنید با نپذیرفتن این پیشنهاد چه اتفاقی خواهد افتاد. آیا مجبورید شغل فعلی را ادامه دهید؟ آیا از شور و هیجان می‌افتید و دیگر برای‌تان اهمیتی ندارد چه شغلی داشته باشید؟ اثر مالی آن چه خواهد بود؟ نکات مثبت و منفی آن چیست؟ طی‌کردن این فرآیند کمک می‌کند تا هر بهانه‌گیری که در پس ذهن‌تان وجود دارد را مشخص کنید و با اطمینان بیشتری تصمیم بگیرید.

6. یکی از نکات تأثیرگذار دراین‌خصوص، برخورد و رفتار مدیر آینده‌تان است. مدیر می‌تواند باعث پیشرفت یا شکست در یک موقعیت کاری شود. بهتر است مطمئن شوید که با رئیس آینده‌تان راحت خواهید بود و مشکل اساسی در ابتدای کار وجود ندارد.

اگر در زمان مصاحبه زمان زیادی نداشتید که با مدیر آینده‌تان بگذرانید، بهتر است قرار ملاقات کوتاه و مفیدی با او ترتیب و پیش از قبول‌کردن پیشنهاد شغلی، سئوالات خود را بپرسید تا دید واضح‌تری نسبت به روابط‌تان به دست آورید یا، اگر امکان دارد، با کارمندی که با این رئیس در ارتباط است ملاقات کنید و سئوالات خود را از او بپرسید. زیاد سخت نگیرید، سئوالاتی بپرسید که به روشن‌شدن مطالب در این زمینه کمک می‌کند، برای مثال سبک مدیریتی این مدیر چگونه است؟ یا بهترین قسمت کارکردن تحت مدیریت این فرد کدام است؟

رسیدن به پاسخ این پرسش‌ها در قبول یا رد پیشنهاد شغلی جدید به شما کمک خواهد کرد.

7. آیا این سازمان و کارکنانش برای برای من دل چسب است؟

شما زمان زیادی را در محل کار هستید و اگر قرار باشد در آن محیط احساس رضایت‌مندی نداشته باشید، با مشکل مواجه می شوید. با در نظر گرفتن این موضوع که چقدر با همکاران‌تان تعامل خواهید داشت، مهم است که بدانید جو سازمان جدید چقدر با روحیه و شخصیت شما هماهنگ است. پیشنهاد می شود با کمی تحقیق متوجه شوید که آیا با فرهنگ سازمانی و محیط جدید راحت هستید یا خیر.

ملاقات با همکاران آینده‌ و اولین برخورد با آنها کمک می‌کند دید واضح‌تری از خودتان در سازمان و کنار همکاران جدید به دست آورید. آیا اینجا  همان جایی است که به آن باور دارید و با آن هیجان‌زده و مشتاق می‌شوید؟

برای رسیدن به پاسخ این پرسش‌ها، با کارکنان سازمان (یا کسی که قبلا آنجا کار کرده) درباره فضا و جو حاکم بر آنجا صحبت کنید. آیا نمی‌توانید با کسی تماس بگیرید؟ به‌سراغ وب‌سایت، صفحه فیسبوک یا اینستاگرام شرکت بروید یا خبرهای مربوط به آنجا را مطالعه کنید. ممکن است نقدهایی که درباره یک شرکت خاص وجود دارد مغرضانه باشد، پس حسابی حواس‌تان را جمع کنید. در لینکدین به‌دنبال صفحه کارکنان فعلی و پیشین شرکت باشید. آیا کارمندها مدت طولانی است که آنجا کار می‌کنند؟ اگر سرعت عوض‌شدن کارکنان آن زیاد باشد، آن را زنگ خطر بدانید.

وقتی به پاسخ این پرسش ها رسیدید، می‌توانید پیشنهاد شغلی را، در خوش‌بینانه‌ترین حالت و با حداکثر اطلاعاتی که داشتید، قبول کنید. فراموش نکنید، مهم نیست بازار کار چقدر سهمگین به نظر می‌رسد چون شما مجبور نیستید به هر پیشنهادی که سر راه‌تان سبز شد جواب مثبت دهید. فراموش نکنید، انتخاب شغل و موقعیتی که واقعا در آن خوب هستید و با قابلیت‌های‌تان هماهنگ است بسیار ارزشمند خواهد بود.

منبع:themuse,forbe 


مطاب مرتبط
راهکارهای مفید جهت مدیریت استرس های پیشرو در مصاحبه شغلی
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 8 دقیقه زمان مطالعه
بکارگیری زبان بدن در مصاحبه‌ شغلی چه اهمیتی دارد؟
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 8 دقیقه زمان مطالعه
مواردی که نباید در مصاحبه کاری بگویید
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 4 دقیقه زمان مطالعه
هفت راهکار هوشمندانه برای مدیریت فضای مصاحبه
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 5 دقیقه زمان مطالعه
ثبت نظرات


آخرین مطالب بارگذاری شده در مجله خبری میزکار

راهکارهای مفید جهت مدیریت استرس های پیشرو در مصاحبه شغلی
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 8 دقیقه زمان مطالعه
بکارگیری زبان بدن در مصاحبه‌ شغلی چه اهمیتی دارد؟
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 8 دقیقه زمان مطالعه
مواردی که نباید در مصاحبه کاری بگویید
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 4 دقیقه زمان مطالعه
هفت راهکار هوشمندانه برای مدیریت فضای مصاحبه
0 نظر کاربران 26 اسفند 1399 5 دقیقه زمان مطالعه

mode_edit